poniedziałek, 21 grudnia 2015

Prezenty na Święta

W poprzednim mailu pisałam o prezentach robionych własnoręcznie. Teraz chciałam się skupić głownie na prezentach, które umilają czas Świąteczny i integrują grono rodziny i bliskich - czyli na grach planszowych. Od lat jestem zapalonym graczem i uwielbiam różne planszówki. Gustuję osobiście w takich średnio skomplikowanych, ale co roku kupujemy jedną w miarę prostą, aby wszyscy nie zależnie od wieku mogli się bawić.
Mogę wiec polecić wam kilka całkiem dobrych rodzinnych gier (większość informacji na podstawie strony rebel:
1. Dixit
 
 
Dixit jest grą skojarzeń, gdzie gracze w swojej turze wybiera spośród swoich 6 obrazków jeden i wymyśla do niego skojarzenie. Następnie pozostali wybierają spośród swoich kart taką, która ich zdaniem najlepiej pasuje do hasła i kładą zakrytą na stole. Następnie odkrywa się je i wszyscy (poza graczem zaczybnającym) w tajemnicy głosują, która karta jest tą kartą, do której wymyślone zostało skojarzenie.
"Autorem gry jest Jean Louis Roubira, lekarz pracujący w szpitalu w Poitiers z młodymi pacjentami przeżywającymi trudności w środowisku szkolnym i poza nim. Po kilku rozgrywkach w Dixit zaobserwowano u nich znaczną poprawę formułowanych wypowiedzi oraz relacji z innymi ludźmi."
Gra otrzymała kilka nagród.
Gra posiada ok. 5 dodatków.
 
2. Rummikub
 
Są różne wersje tej gry: Rummikub XP (dla 6 graczy), Rummikub Infinity, Rummikub Xpress - kościana wersja, Rummikub Junior/Start Right, Rummikub podróżny (Travel), Rummikub Word
Swoją popularność osiągnął w latach siedemdziesiątych, ale w USA znany był już na przełomie wieków. Gra ta występuje pod różnymi nazwami, takimi jak: Rummikub, Rummy, Rack-Rummy itp.
Gra polega na pozbyciu się wszystkich kostek z liczbami (lub słowami wersja word), wykładając na stół grupami do cyfry lub schodkami w ciągi minimum 3-liczbowe. Najciekawsze jest, że w swojej kolejce można dowolnie przesuwać i modyfikować grupy, byle tylko na koniec nie naruszyć podstawowej zasady - minimum 3 kostki.
 
3. Kolejka
 
Kolejka jest grą wydana przez Instytut Pamięci Narodowej w 2011 roku, a w 2012 uzyskała tytuł gra roku. Ukazał się także dodatek do niej pod nazwą: Ogonek, który zawiera: zestaw dla szóstego gracza, karty do sklepu monopolowego, karty "Trybuna Ludu" i dodatkowe karty kolejki.
Gra opowiada o realiach życia codziennego w latach schyłkowego PRL. "Gracze muszą wysłać swoją, złożona z pięciu pionków, rodzinę do sklepów na planszy i kupić wszystkie towary z wylosowanej listy zakupów. Problem polega jednak na tym, że półki w pięciu osiedlowych sklepach są puste."
 
4. Wsiąść do Pociągu: Europa lub USA

Wsiąść do pociagu: Europa to druga część niezmiernie popularnej serii o wielkiej, kolejowej przygodzie (po Wsiąść do pociagu: USA). Gracze zbierają karty przedstawiające wagony i budują trasy kolejowe po Europie. Jest to bardzo prosta gra, którą według cytowanej strony można nauczyć się w 5 minut.
Gra została osypana licznymi nagrodami. Dostępnych jest 7 dodatków/wesji.

5. Cluedo

To moja ulubiona gra. Niestety nie należy do najłatwiejszych i wymaga solidnego główkowania.
Polega na zabawianiu się w detektywa i odkryciu: kto zabił, jakim narzędziem i w którym pomieszczeniu. 

6. Kto drugi, ten lepszy!

To jest nasz tegoroczny prezent dla rodziny :-)
 

Grałam ze znajomymi i jest to bardzo sympatyczna, szybka gra, w której cały czas próbuje się być na drugim miejscu. Jak nigdy w tej grze wygrywa oczywiście DRUGI!

7. Carcassonne
Ja nie przepadam za tą grą, ale ma ona licznych zwolenników.

8. Pędzące Żółwie
Zabawna gra planszowa z sympatyczną, dziecięcą grafiką. Zdobyła kilka nagród. Jest prosta dla małych graczy.

9. Zakazana Wyspa

Zakazana Wyspa jest grą kooperacyjną, gdyż gracze wcielając się w zespół śmiałków poszukujących czterech zaginionych skarbów chcą powstrzymać Wyspę przed zatonięciem.
Po tym, jak drużyna zdoła zdobyć skarby, musi dostać się do Przystani Głupców i stamtąd ewakuować się helikopterem. Jeśli wyspa zatonie nim zdążycie wykonać zadanie, wasza misja zakończy się porażką!
Również należy do licznie nagradzanych gier.

 
10. Jungle Speed
"Jungle Speed to druga, obok Dobble najpopularniejsza gra familijna w 2012 r. Bawić się nią może absolutnie każdy, gdyż w grze obowiązują zaledwie cztery proste zasady. Zamiast umiejętnością zapamiętywania skomplikowanych reguł należy się za to odznaczać spostrzegawczością, refleksem i zręcznością. Do Jungle Speed może zasiąść nawet 20 osób, chociaż ostrzegamy, że granie w takim gronie to nie lada wyzwanie." Jest świetną formą rozruszania każdego towarzystwa.

7 komentarzy:

 1. Chciałabym życzyć ci, aby te, jak i każde kolejne święta były najpiękniejsze. Aby panował u ciebie klimat przepełniony miłością i życzliwością. Najważniejsze abyście wy i wasze rodziny były bezpieczne i zdrowe, a jeśli do tego zaowocuje w pieniądze tym lepiej :). Spełnienia najskrytszych marzeń i tych nieskrywanych oraz jak najwięcej prostych ścieżek w życiu. Nikola z Pastelowego domku :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pięknych, rodzinnych i pełnych magii Świąt Bożego Narodzenia. Samych radości i pięknych chwil. Ściskam cieplutko

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak najbardziej popieram wybór gier planszowych w ramach prezentów. Dzieci powinny jak najwięcej czasu spędzać z rówieśnikami i rodziną, a nie przed komputerami czy telefonami...

  OdpowiedzUsuń
 4. Hi dear Gabi ,my espero que tengas una linda Navidad y este 2016 te depare buenas nuevas junto a tus seres queridos
  Cariños

  OdpowiedzUsuń
 5. Pełnych miłości i rodzinnego ciepła, prawdziwie magicznych Świąt ! Pozdrawiam jeszcze świątecznie - M.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo Wam serdecznie dziękuję za wszystkie życzenia!!!

  OdpowiedzUsuń
 7. polecam wsiąść do pociągu :) świetna gra, głównie dla dorosłych :)

  OdpowiedzUsuń