środa, 4 lipca 2012

Torebkomania... :-)

Cz. 2
6. Kolejny klasyk który przychodzi mi na myśl, a może nawet klasyk klasyków to Chanel model 2.55. Pojawiła się w sprzedaży w 1929 roku i do dziś podbija serca kobiet. Można nawet powiedzieć, że w zeszłym sezonie przeżywała swoją kolejną już młodość. Chanel do prostokątnej kopertówki dołączyła łańcuszek przepleciony skórą.  Początkowo wykonywana z mięciutkiej, jagnięcej skóry. Dziś spotkamy także ten model z tweedu, satyny a nawet jeansu i produkowany chyba we wszyskich kolorach na ziemi... Oryginał ma wnętrze z czerwoną, skórzaną podszewką, aby łatwiej było znaleźć ulubioną szminkę. Pierwotnie model ten miał nosić nazwę „Le Classique”. Ostatecznie przyjęła się nazwę pochodzącą od daty premiery – luty 1955 roku - czyli Model 2.55.

7. Kolejny klasyk do dziś noszony pochodzi od pieknej aktorki i księżniczka Monako Grace Kelly. Jest to skórzana torba w kształcie trapezu, z krótkimi rączkami i kłódką przy zamku. Stała się przebojem, kiedy Grace została sfotografowana z nią w Canne w 1956 roku i zdjęcia ukazały się w magazynie „Life”, gdy zasłaniającą torbą od Hermèsa zaokrąglony brzuszek. Pierwotnie w większej wersji służyła ona do noszenia siodeł i butów do konnej jazdy. Wiele elementów torby wykonywanych jest ręcznie.


8. Torebka Tod's D swoją nazwę zawdzięcza księżnej Dianie. Prosta torba wykonana z miękkiej jak rękawiczka skóry. Jest świetnym rozwiązaniem dla tak „aktywnych kobiet”, gdyż zmieści sporo rzeczy i dokumenty.

9. Torebka Speedy to pierwsza torebka domu mody Louis Vuitton. Początkowo specjalizowali się w walizkach i kufrach podróżnych. Na początku lat 30. XX w. Georges Vuitton pomyślał o mniejszej torbie podróżnej i tak powstała Speedy 30.  W latach 60. torebka zyskała sławę dzięki Audrey Hepburn, która poprosiła o zaprojektowanie trochę mniejszej wersji i się z nią nie rozstawała.

10. Lady Dior również zawdzięcza nazwę Lady Dianie, która uczyniła ją sławną. Diana dostała jeden z pierwszych egzemplarzy od Bernadette Chirac w 1995 roku i zrobiono jej zdjęcie podczas wizyty w centrum wychowawczym w Birmingham. Pikowany wzór inspirowany jest konstrukcją Wieży Eiffela i charakteryzuje ją zawieszka z logo Dior na rączce. Torebka dostępna jest w kilku rozmiarach, kolorach i wykończeniu (lakierowana lub nie).
11. I ostatni model jaki mi się nasunął to mała, balowa torebka Knot marki Bottega Veneta. Jest ona pleciona, a do nazwy nawiązuje sposób zamykania torebki, stylizowany na węzełek. Wiosną 2010 roku w Singapurze zorganizowano wystawę z okazji 30-lecia torebki. Jej produkcja jest limitowana, zwykle do ok. 100 sztuk, a w niektórych wersjach jest ich tylko 25.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz